Istoric Parohie

Motto:
“Poate ca astazi ceva mai mult ca oricand, Hristos este negat. Atunci era ceva negat din El: nestorienii negau unitatea de persoana, morfizitii au negat umanitatea, dienii au negat egalitatea cu Tatal, deci fiecare cate ceva. Dar astazi se neaga peste tot Hristos, si asta ne someaza sa punem si mai mult in lumina adevarurile Lui.”
Parinte Dumitru Staniloaie

In viata si spiritualitatea noastra crestin ortodoxa, Biserica este si ramane locul cel mai sfant, casa lui Dumnezeu, in care El este mereu prezent si in care crediciosii se aduna pentru savarsirea cultului divin public, impartasindu-se de darurile Duhului Sfant revarsate asupra lor prin sfintele slujbe bisericesti.

Sunt toate aceste categorii de slujbe cunoscute sub numele de Taine, elogii si laude bisericesti, prin care se sfinteste viata credinciosilor, mai presus de toate fiind Sfanta Si Dumnezeiasca Liturghie, central si soarele cultului divin public ortodox. In biserica, crestinii se mantuiesc si in ea au loc toate evenimentele cu semnificatie majora din viata lor religioasa, de la leagan si pana la moarte. Aici primesc Botezul, prin care se incorporeaza in Biserica lui Cristos, devenid membrii ai acesteia, Mirungerea si Sfanta Impartasanie, aici simt fiorul primelor rugaciuni, aici primesc iertarea pacatelor si binecuvantarea familiei, de aici pleaca pe ultimul drum, si tot de aici asculta rugaciunile de mijlocire pentru ei. Viata religioasa ortodoxa, cu cultul ei atat de frumos, variat si bogat in idei, nu se poate concepe in afara bisericii.

In acest context si nu numai trebuie sa vedem necesitatea infiintarii unei Parohii Ortodoxe in orasul Benidorm.

Pana in anul 2006, data infiintarii acestei parohii, sporadic se savarseau Sfintele Taine si laude bisericesti in Benidorm in functie de necesitatile credinciosilor nostrii. Multumesc pe acesta cale preotilor Dumitru Toadere din Valencia si Emanuel Pop din Gandia care in aceasta perioada s-au ostenit pentru a acoperii nevoile spirituale ale crediciosilor din acesta zona.

In vara anului 2006 Mitropolia Ortodoxa Romana a Europei Occidentale si Meridionale a organizat un examen la Alba-Iulia, de selectie pentru comunitatile romane din Occident, la care am participat si am fost declarat admis.

Astfel pe data de 1 decembrie 2006 cu binecuvantarea Inalt Prea Sfintitului Iosif, prin hotararea cu numarul 327/2006 se infiinteaza Parohia Ortodoxa Romana “ Nasterea Maicii Domnului" din Benidorm si Prea Cucernicul Preot Cristian Chiorescu este numit preot paroh al acestei parohii.

Prin bunavointa Bisericii Catolice, a Episcopului catolic de Alicante si a parintelui catolic Juan, noi ne desfasuram slujbele intr-un spatiu oferit de Parohia Catolica “ El Buen Pastor” in Benidorm. Dam slava lui Dumnezeu, cel intreit in Persoana pentru toate si o rugam pe Maica Domnului, ocrotitoarea a acestei comunitati, sa sporeasca ravna si dragostea credinciosilor nostrii pentru cele sfinte si mantuitoare.

Preot paroh Cristian Chiorescu